לעילוי נשמתו וזכרו של חברנו היקר יעקב דון הי"ד

יעקב דון הי"ד

יעקב דון הי"ד, נרצח בפיגוע ירי בגוש עציון בשנת תשע"ו (20.11.2015) . בן 49 במותו, נשוי לשרה ואב לארבעה ילדים: אביעד, מאור, ידידיה ורחלי.

נולד בקרית אונו להורים ניצולי שואה, אביו פרופסור לכלכלה באוניברסיטת בר-אילן. יעקב שירת בחיל השריון ובוגר ישיבת הר עציון.נקבר בבית העלמין בכפר עציון.

יעקב שימש כמחנך וכרכז חינוך חברתי בתיכון ״דרך אבות״ באפרת, מדריך תקשוב של משרד החינוך ובנוסף לכך דוקטורנט לטכנולוגיה חינוכית באוניברסיטת חיפה. הוא ואשתו היו בעבר שליחי הוראה בטורונטו.

דברים שרשם מפקח מדו"ט יהושע צדוק:

דברים לזכרו של שותפי האהוב יעקב דון:

את יעקב דון הכרתי בביקורי בדרך אבות שבעיר אפרת בגוש עציון. כבר בפגישתנו הראשונה התפעלתי מאישיותו שאלתי אותו אם יסכים לשמש כמדריך תקשוב. יעקב ענה ללא היסוס שזה מעניין אותו והוא גם מתכוון להתפתח בנושא

קבעתי פגישה עם יעקב שבסופה הוצע לו יום הדרכה.

מיד עם תחילת עבודתו בבתי הספר קבלתי משובים חמים מאוד. יעקב אוהב את מה שהוא עושה, יעקב מרצה בחסד בפני תלמידים ומרתק אותם.

לקראת היריד המחוזי במדע וטכנולוגיה נעזרתי ביעקב בכל הקשור לשילוב התקשוב ביריד.

שנה לאחר מכן יעקב עבד בשני ימי הדרכה כאשר אחד מהם היה יום מטה. בכל בעיה שהיתה לכל מדריך יעקב היה אומר, תן לי אני אטפל בזה. יעקב דאג לשכר רכזי התקשוב ולשכר המדריכים יותר משדאג לעצמו.

לקראת תשע"ו הצעתי ליעקב לעבוד חצי משרה בהדרכה, יעקב מיד הסכים אך התנה זאת בהסכמת בית הספר בו הוא לימד.

בשיחה שהיתה לי עם רוני דיין (לפני כחצי שנה ) מסרתי לו שאני בונה מדריך שישמש כמדריך מחוזי לנושא תקשוב, רוני ראה בזה בשורה טובה לתקשוב בכלל ולחינוך ההתיישבותי. העברתי את המסר ליעקב והוא בצניעותו הודה לי ואמר שאין צורך.

בסוף שנה שעברה נתקלנו בעומס גדול שלא הצלחתי לעמוד בו ויעקב בדרכו לקח אחריות ופעל לביצוע המשימות.

יעקב ראה בצוות התקשוב משפחה ופעל לחיזוק הקשר והמחויבות.

יעקב היה אחראי על המייל השבועי והפך אותו לכלי עבודה חשוב בחן ובחיוך הוא העלה את הנושאים לאויר ושיתף את המדריכים בתחושותיו הטובות.

 בתקופת בחינות הבגרות ביקש אריק עזרה והצעתי לו את יעקב שיגיע לסוסיא. אריך לקח זאת בשמחה ויעקב הגיע לרוב הבחינות מרגע שאריק גילה אותו. תמיד בשמחה ובחיוך.

זה מה שכתבתי עם היוודע הירצחו בהודעות לחברי ולמשפחתי:

יעקב דון מדריכי האהוב והיקר נרצח היום בכניסה בגוש עציון ה' יעזור למשפחתו ולי אבדה גדולה.

למפקחים שלנו "אוי לנו יעקב דון יד ימיני נרצח בפיגוע בצומת הגוש ליבי ואני בוכים.

לצוות ההדרכה כתבתי "עצוב לי וליבי ואני בוכים לפני כשעתיים נרצח יעקב דון יד ימיני

לפיקוח על מדע וטכנולוגיה "אני משתף אתכם בכאב שלי יד ימיני ואהובי יעקב דון מדריך מטה בתקשוב נרצח בצומת הגוש"

לחברי כתבתי " אני בעצבות גדולה ומרגיש פחד וחרדה שהסתלק לי אחד מהחבורה כולם אוהבים את יעקב ואני יוסף הקטן אהבתי אותו והוא החזיר לי אהבה"

"חזרנו מהלוויה לפני כחצי שעה נאמרו על יעקב דברים אמיתיים אין אנשים כאלה יהי רצון שנלמד ממידותיו"